1. Typy digestoří

Komínové digestoře Vestavné digestoře Podskříňkové digestoře Výsuvné digestoře
Kominove digestore Vestavne digestore Podskrinkove digestore Vysuvne digestore

 

V nabídce máme digestoře komínové, vestavné, podskříňkové a výsuvné. Z technického hlediska se digestoře dělí na odtahové a recirkulační.

Odtahová digestoř je vhodná tam, kde můžete mít vývod do komína, nebo přes zeď (což jsou levnější varianty), a pachy a páru lze odvádět potrubím přímo ven. Jsou vybaveny tukovými filtry, které účinně brání usazování mastnot a nečistoty nejen v přístroji, ale i v odtahovém potrubí.

Pokud to možné není, musíte volit recirkulační digestoř, která vyčištěný a přefiltrovaný vzduch vrací zpět do místnosti. Výhodou těchto digestoří je fakt, že je můžeme umístit téměř kamkoliv. Jejich provoz je však dražší, neboť uhlíkové filtry je třeba přibližně jednou za půl roku vyměnit, což je investice od několika set do několika tisíc korun. Modernější digestoře mají ukazatel nasycenosti filtru, který si sám pohlídá nutnost výměny a upozorní Vás.

Podvěsné digestoře bývají umístěny v mezeře či pod závěsnými skřínkami kuchyňské linky. Trubka pro odvod par pak bývá maskována ozdobným komínem či je schována uvnitř skřínky. Mají převážně plochý obdélníkový tvar.

Komínové digestoře se umísťují do mezery mezi závěsnými skřínkami, nikdy však pod ně, neboť by zanikl ozdobný komín, kryjící trubku pro odvod par. Bývají prostorově rozložitější, často s náročněji propracovaným a elegantnějším designem.

Ostrůvkové digestoře jsou přístroje určené pro větší kuchyně a pro kuchyně, kde je sporák umístěn v kuchyňské lince, která nepřiléhá ke zdi. Ostrůvkové digestoře jsou určeny pro montáž na strop a jejich konstrukce předpokládá volné umístění v prostoru. (Nepřiléhají tedy žádnou stranou ke zdi).

Plošné či výklopné digestoře jsou většinou vestavné a je nutné jejich zabudování do kuchyňské linky.

2. Výkon odsávání

Důležitým parametrem je výkon odsávání. Při jeho určení musíme vycházet z objemu odsávaného prostoru. Správně zvolená digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti 10x až 15x za hodinu. Panelákovou kuchyň zvládne digestoř s výkonem kolem 200–300 m3/hod., prostornější kuchyň propojenou s obývacím prostorem udrží bez pachů odsavač s odtahem přes 700 m3/hod.

3. Hlučnost

Nezapomeňte ani na hlučnost digestoře. Pokud při zapnuté digestoři neuslyšíte vlastní slovo, nebude to asi to správné řešení. Výrobci udávají několik údajů hlučnosti, a to podle počtu rychlostí digestoře. Platí, že s vyšší rychlostí se hlučnost zvyšuje. U nejlevnějších typů se hlučnost pohybuje mezi 50-ti a 60-ti decibely. U těch dražších je hlučnost mezi 40-ti a 50-ti decibely.

4. Vhodný rozměr

Digestoře se vyrábějí v šířkách 60 cm až 120 cm. Čím širší digestoř, tím lepší odtah par i pachů. Nad sporák nebo varnou desku o šířce 60 cm nebo 70 cm lze s výhodou umístit i digestoř o šířce 90 cm. Pokud za čas budeme měnit sporák nebo pořizovat třeba 90 cm širokou varnou desku s grilem, potom by výkon i šíře digestoře opravdu scházely.
Důležitá je i vzdálenost digestoře od pracovní desky. U plynové desky se doporučuje vzdálenost 75 cm, u elektrické 65 cm.

5. Další parametry

Některé přístroje jsou vybaveny dálkovým ovládáním, jiné mají zabudovaný senzor, který přístroj automaticky aktivuje v případě potřeby. Odsavače s funkcí autokomfort zajišťují 24 hodin čistý vzduch. Většina digestoří je dnes již vybavena i zabudovaným osvětlením, takže nad varnou deskou nemusíme instalovat žádný další světelný zdroj.